Opis projektu
Magazyny, hale produkcyjne, sklepy wielkopowierzchniowe, obiekty sportowe i widowiskowe – większość tych budynków ma płaskie dachy o wielkości kilku, a nawet kilkudziesięciu boisk piłkarskich. W czuwaniu nad ich stanem od niedawna pomaga administratorom platforma Inteligentny Dach stworzona przez Sense Monitoring.
"Zarządzanie budynkiem wielkopowierzchniowym dotyczy nie tylko jego wnętrza. Bezpieczeństwo użytkowników obiektu zależy od stanu dachu. O tym, jak o niego zadbać, pomyśleli inżynierowie Sense: Artiom Komardin i Przemysław Gałązka. Jakie były początki? – Dostaliśmy się do I edycji programu akceleracyjnego KPT ScaleUp prowadzonego przez Krakowski Park Technologiczny. Mieliśmy prototyp Inteligentnego Dachu – rozwiązanie sprawdzone laboratoryjnie oraz w jednym budynku. Brakowało nam produkcji seryjnej i wdrożeń. Program sprawił, że w ciągu 3 miesięcy dokonaliśmy ogromnego skoku – od prototypu do realizacji komercyjnych" – mówi Artiom Komardin, współzałożyciel Sense Monitoring, z wykształcenia inżynier budownictwa.
Zagrożeniem dla dachów płaskich może być np. zalegający na dachu śnieg, spiętrzenia wody, przecieki powodujące nasiąkanie wełny mineralnej w warstwie izolacyjnej albo starzenie się elementów konstrukcyjnych. Firma Sense Monitoring sama montuje i utrzymuje system, na który składa się sieć czujników oraz aplikacja webowa. Administratorzy budynku nie muszą prowadzić ciągłej obserwacji dachu.
System zamontowano w kilku obiektach Poczty Polskiej.
"O tym, co się dzieje z dachem, wiemy od razu. W razie zagrożenia, gdy nastąpi ugięcie konstrukcji stalowej, jesteśmy powiadamiani SMS-em" – mówi Jarosław Frydrychowicz z Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego Poczty Polskiej w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą, gdzie działa system. Wśród klientów Sense są też znane marki z branży przemysłu lekkiego oraz logistyki.
Galeria
Informacje szczegółowe
Program
Inteligentny Rozwój