Pytania dotyczące Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).
Przygotuj firmę na pozyskanie dotacji z FENG.
Obszar procesowy
Czym jest FENG?
Czy w FENG wytypowano numery działań (typu Kredyt technologiczny 3.2.2 jak to było w POIR)?
Czy będą trwały prace nad uproszeniem wniosków o dofinansowanie, skoro w ramach jednego wniosku będzie trzeba opisać kilka modułów (np. B+R, wdrożenie, internacjonalizacja)? W poprzedniej perspektywie sam wniosek na B+R obejmował często ponad 100 stron.
Jak w takim razie zaplanować budżet na taki wniosek modułowy, którego okres realizacji to np. 6 lat? Biorąc pod uwagę wzrost cen, kursów walut czy innych czynników?
Czy konsorcja obejmować będą same przedsiębiorstwa np. MŚP i duże przedsiębiorstwo?
Format wniosku w przypadku korzystania z kilku modułów. Dokumentacja do Szybkiej ścieżki to średnio 80-100 stron wniosku, korzystając z kilku dodatkowych modułów dokumentacja rozrośnie się pewnie do około 250-300 stron. Jak planujecie poradzić sobie Państwo z tym tematem?
Czy ocena projektu obejmującego kilka modułów będzie realizowana na raz dla całej dokumentacji czy krokami? Najpierw B+R, po jego zakończeniu wdrożenie, później cyfryzacja?
Pytanie dotyczące wdrożenia opracowanej w module rozwojowym innowacji: 1. Moduł rozwojowy pędzie zapewne trwał 1-2 lata i dopiero po tym okresie realizowane będzie wdrożenie. Czy ocena racjonalności wydatków wdrożeniowych odbywać się będzie już na początku tj. przed realizacją modułu B+R? Jeżeli tak, to czy zwiększenie aktualnych wycen parku maszynowego o np. współczynnik inflacji będzie akceptowany przez Panele ekspertów?
Czy mikroprzedsiębiorstwa będą mogły otrzymać wsparcie w ramach FENG, czy tylko przedsiębiorstwo duże oraz małe i średnie?
Czy planowane jest uruchomienie działania podobnego do kredytu technologicznego?
Gdzie można znaleźć szczegółowe wytyczne dot. dotacji warunkowej?
Co w sytuacji, gdy w jednym wniosku wybierzemy moduł "B+R" oraz "Internacjonalizacja" - a ostatecznie firma nie podejmie/zrezygnuje z działań eksportowych. Innymi słowy czy można dodawać moduły "na zaś".
Czy ocena projektu obejmującego kilka modułów będzie realizowana na raz dla całej dokumentacji czy krokami? Najpierw B+R, po jego zakończeniu wdrożenie, później cyfryzacja?
Czy po złożeniu wniosku o dofinansowanie w zakresie modułu B+R, jednocześnie trzeba będzie złożyć wnioski na pozostałe moduły, czy będzie wyznaczony jakiś termin na złożenie projektów z uzupełniającymi modułami?
Jaka będzie granica między programami regionalnymi i krajowymi? np. kwota dofinansowania?
W takim razie możliwe będzie skorzystanie z modułu infrastruktura B+R tylko pod warunkiem złożenia wniosku na komponent B+R (czyli firma, która chce utworzyć CBR będzie musiała rozpisać projekt B+R, do którego komplementarnym będzie CBR)? Plus w agendzie rozpisać inne projekty badawcze?
Proszę o więcej info na temat pomocy zwrotnej i bezzwrotnej. Czy element zwrotny jest dodatkowy, czy będzie to zamiast części pomocy bezzwrotnej, na którą dla danego projektu pozwala Mapa Pomocy Regionalnej?
Czy oznacza to, że dotacja warunkowa będzie "zrefundowana" dopiero po 4 latach?
Czy we wniosku uwzględniającym moduł B+R oraz moduł wdrożeniowy oba moduły będą oceniane razem czy oddzielnie? Czy możliwe jest odrzucenie całego takiego wniosku np. kiedy moduł B+R jest opracowany bardzo dobrze, a moduł wdrożeniowy zawiera zbyt dużo kosztów niekwalifikowalnych? Czy jednak wniosek może zostać rekomendowany do dofinansowania jedynie w zakresie modułu B+R?
Czy w ramach ścieżki SMART firmy mogą skorzystać tylko z mniejszych modułów, np. z internacjonalizacji lub cyfryzacji?
Czyli w MSP wniosek o wsparcie internacjonalizacji będzie musiał być połączony z modułem B+R lub wdrożeniem innowacji?
Pojawiały się informacje o rozbudowaniu rozliczania ryczałtowego - czy wiadomo już kiedy zostaną opublikowane stawki wynagrodzeń? to kluczowe przy projektach B+R w bardzo wielu obszarach - np. IT.
Skoro mowa o współpracy z jedną instytucją, czy oznacza to, że dotacje na projekty badawcze będą znowu udzielane przez PARP, a nie NCBR?
Czy moduł Infrastruktura, składany jednocześnie z B+R , powinien dotyczyć agendy z modułu B+R? czy Agenda ta może być zupełnie inna?
Czy będzie można wdrożyć prace B+R będące wynikiem prac przeprowadzonych na koszt własny lub zakupionych?
Obszar innowacje
Czy można prosić o rozwinięcie terminu "wdrożenie innowacji", co dokładnie przez to należy rozumieć? Istniejące rozwiązania, które są innowacyjne na skalę przedsiębiorstwa?
Czy planowane jest uproszczenie dokumentacji? Czy planowany jest również nowy system składania wniosków? Obecny jest mało innowacyjny
Jaka jest metodologia wyliczania kwoty do zwrotu w przypadku modułu wdrożenie innowacji?
Czy w module wdrożenie innowacji będą ograniczenia dot. wartości kosztów kwalifikowalnych (maksymalne dofinansowanie lub kwota kwalifikowana)? Czy będzie ograniczenie dot. prac budowlanych?
Co kryje się pod pojęciem "inteligentnych specjalizacji" w module Kompetencje?
Obszar biznes i nauka
Czy pojawią się pewne inicjatywy, które wesprą działalność biznesu i nauki?
Jak będzie definiowania i badana efektywna współpraca przedsiębiorstwa z sektorem nauki?
Czy planowane są konkursy tylko dla firm, czy będą prowadzone działania dla jednostek naukowych? Jeżeli tak, to jaki poziom dofinansowania dla tych podmiotów?
Czy uczelnie będą mogły startować w konkursie?
Spółka założona w Polsce z powiązaniem do kraju UE przez udziały, jak będzie ona traktowana?
Czy w konkursie może brać udział start-up po programie 1.1.2?
Czy będzie można uzyskać dotacje na szkolenia w celu wyjazdu do przemysłu ciężkiego, maszynowego?
Obszar zrównoważony rozwój
Czy jest przewidziane wsparcie dla projektów wdrożenia rozwiązań związanych z produkcją, przechowaniem i dystrybucją zielonego wodoru?
W jakim miesiącu planowany jest Kredyt Ekologiczny?
Czy kredyt ekologiczny w części dotacji będzie finansowany w ramach Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej? Tj. poziom dofinansowania zgodnie z mapą pomocy publicznej?
Czy w kredycie ekologicznym wartość dotacji na spłatę kapitału tego kredytu będzie również w formie dotacji warunkowej?
Czy jest planowana współpraca z zakładami energetycznymi w temacie wzrostu wydawania warunków przyłączeniowych? Bo teraz to jest duża przeszkoda - może być finansowanie, a nie ma zgody na warunki przyłączeniowe.
Jaki rodzaj pomocy będzie udzielany w ramach modułu wdrożenie, cyfryzacja, zazielenienie - czy będzie to finansowane w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej?
Czy wydanie decyzji IPCEI dla projektów wodorowych będzie obowiązkowe? 2) Czy możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na projekty wodorowe, które w uzgodnieniu z KE zmieniły ścieżkę notyfikacji z IPCEJ na CEEAG?
Czy działania związane z wdrażaniem wymagań ESG, w tym badanie śladu węglowego w organizacji również będzie mogło być finansowane w ramach programu FENG?
Obszar organizacyjne (techniczne)
Czy konkursy w ramach FENG zostaną ogłoszone w I Kwartale?
Czy na koniec listopada zostaną opublikowane listy z przewidzianymi naborami na przyszły rok?
Czy będzie udostępniony wykaz instytucji które współpracują lub zajmują się wsparciem przedsiębiorcy w procesie pozyskania dotacji?
Czy jest możliwość uczestnictwa w Grupie Roboczej ds. FENG? jaki jest klucz doboru uczestników? Czy jest możliwość uczestnictwa w Komitecie Monitorującym?
Czy wiadomo już jaki będzie wyznaczony termin na realizację projektów w ramach modułów uzupełniających? W przypadku złożeniu wniosku na kilka modułów? Czy będzie wyznaczona jakaś chronologia realizacji projektów, np. B+R w pierwszej kolejności. Jakie będzie postępowanie w przypadku, gdy moduł obowiązkowy B+R będzie musiał zostać zakończony (np. z powodu niepowodzenia prac) - czy pozostałe moduły będą mogły być zrealizowane?
Jaki może być max poziom zwrotu środków (dotacja zwrotna)?
Czy spółka MSP może złożyć więcej niż jeden wniosek, lub wniosek może zawierać dwie różne innowacje?
Czy w Priorytecie I będzie przypisana jakaś konkretna kwota alokacji dla Dużych Przedsiębiorstw?
Jakie dokumenty dodatkowe (strategiczne) będą wymagane przy ubieganiu się o finansowanie z FENG?